Összes oldalmegjelenítés

hétfő, szeptember 23

Anyagjegyzék I.

1) A lámpatestek

A lámpatestek anyaglistába kerülésekor elsődleges a darabszámukat megszámolni, ez minden más tételre igaz lesz természetesen, de adódnak bizonyos kiegészítő tételek amelyek ezek mellett hozzá adódhatnak a darabszámhoz, vagy a darabszám szükségszerűen növekedhet avagy csökkenhet.

*A darabszám változás leggyakoribb oka a fel nem használt elemek kikerülése, a helység funkcionalitásának megváltozása, az engedélyes tervek darabszám eltérése, összeszámolási elírás stb.

- A lámpatestek esetén általában, egy adott típusnál elsősorban "üzemi feltételekre" vonatkozó lámpatesteket alkalmazunk, amely azt jelenti, hogy az üzemi feszültség megszűnésekor ezek a lámpatestek funkciójukat nem látják el, mert feszültségmentesek lesznek.
- Ezért fontos, hogy az engedélyes tervekben szereplőektől gyakran eltérően "inverteres" egységgel rendelkező biztonsági világítást kell alkalmazni, kiírni.
- A folyosók, menekülési útvonalak, többszörösen egymásból nyíló helységek mint a biztonsági világítási lámpatestek "lakhelyei", ezért azokat külön "+inv" típusoknak kell tekinteni.
- A normál és az inverteres típussal rendelkező lámpatestek gyári száma ára jelentősen eltér, erre fontos figyelni!
- Ha a lámpatestek esetén költséghatékonyabban akarunk eljárni tehetjük azt is, hogy kiírunk egy normál lámpatestet és hozzá egy külön készlet inverter egységet, azonban azt is fontos tudni, hogy olykor a külön tételek együttesen drágábbak mint az inverteres egységgel egybe épített lámpatest, ez azonban a ritkább eset!

2) Kapcsolók, keretek

A kapcsolók olyan szerelvények amelyek nem önmagában állnak, hanem minden típushoz ki kell irni egy bizonyos keretet, amely általában IP20 védettségű. A vízmentes kapcsolókhoz vízmenetes IP44 védettségű keret kell tartozzon.

- A kapcsolók önmagukban nem helyezhetőek el az installációban.
a) Szükséges hozzá a pl. a gipszkarton falban a "lyukfúrás" téglafalban pedig a fészekvésés
b) Minkét folyamatot vésési vagy fúrási kijelőlés előzi meg
c) A szerelvényt a hozzá tartozó szerelvénydobozba süllyesztik, így szükséges hozzá egy süllyesztődoboz is.

*A falon kívüli kapcsolók esetében, ha több kapcsolót akarnak egy "készülékdobozba" helyezni akkor a dobozból be- és kimenő kábeleket töm szelence segítségével tömíteni szükséges . Ha a falon kívüli szerelésnél a beérkező védőcsőre is töm szelencét kell tenni. Az alábbiak igazak a világítási kapcsolótáblákra is amelyek a nagyobb csarnokokban rendszeresen megtalálhatóak.