3) Inromatikai telekommunikációs szerelvények
Az informatikai szerelvényekről elmondható, hogy a kapcsolók sokszínűségével természetesen ugyan úgy rendelkeznek, mivel a csatlakozást tekintve szintén elég sokrétű elrendezés rendelhető, betervezhető.
**Ami a jelenlegi kiviteli terveket érinti, a 2010-2013 évben ami a kalsszikus ISDN aljzatot jelenti, már nem annyira gyakori, sőt egyre inkább eltűnik a kiviteli igények tárházából. Az ipari létesítmények belső hálózatát mostmár gyakorta egyre több területen UTP, azaz Ethernet alapú hálózat váltja fel, mivel az ISDN hálózat sávszélessége, korszerűtlensége végett az igények kiszolgálására nem alkalmas.
Nem akarok ebbe mélyen belemenni, mivel nem a hálózat orientált témák megértése, és tapasztalatainak megosztása a cél ebben a blogban. Összességében tehát az mondható el, hogy a belső hálózat Ethernet alapú UTP CAT6 kábelen vezetett jelekkel kommunikál. A hálózati központokba routerekbe és swichekbe jutva jut el a jel a "megfelelő helyre" :)
A leggyakrabban alkalmazott szerelvények az RJ45-ös UTP aljzatok, amelyek az informatikában jártas kollégák már jól ismerhetnek. Ez az univerzális csatlakozó a belső telefonos hálózat, az IP-televízió és a biztonsági funkciók ellátására is kiválóan alkalmas. Azonban erről a csavart érpárról is elmondható, hogy a jelveszteségre figyelni kell, ha ilyen hálózatot tervezünk 50-100 m-enként jelismétlő/jelerősítő berendezést, vagy elosztót kell telepíteni.
Néhány különleges igény esetén szükség lehet a VGA csatlakozásra is, ez általában csak egy adott pontól pontig átmenő kábelezésre vonatkozik, pl. projektor csatlakozásra az előadó asztalánál, amely a fenti (gyakran az előadó terem mennyezetén rögzített) vetítőkészülékhez csatlakozik.
Honolóképpen elmondható ez a civil szféra igényeiről is pl. a televízió készüléknél a falba épített HDMI csatlakozás amely a médialejátszó eszköztől a digitális jelet a képre "szállítja".
4) Épületfelügyeleti-gépészeti szerelvények és berendezések
Az iparban a köz és cívil szférában a leggyakrabban alkalmazott eszközök az alapvető szükségletek "pótlására és feljavítására" szolgálnak. Ez alatt pl. mozgásérzékelést, szellőztetést, vezérelt kapcsolást.
"...Az ember nappali életet élő lény..." ahogy ez a régi enciklopédiai szavaiból leszűrhetjük, a szürkület beköszöntével a látási képességeink a nulla felé konvergálnak ezért a mozgásérzékelős világítások a "sötétben való tapogatózásunkat" kémlelve felkapcsolják a velük vezérlet világításokat. Hasonlóképpen elmondható ez az alkonykapcsolásról is, amely a fényerő szintjének csökkenésére (a napsugárzás által kibocsájtott luxok számának rohamos csökkenése) egy fényérzékelő segítségével felkapcsolja a világítást de esetleg vele egyenes arányosságban is növelheti annak fényerejét (ez a vezérelt dimmelés).
*Dimmelés: A dimmer avagy szabályzó egy olyan elektronikus potenciométer amely a kezdetleges verzióiban a feszültség csökkentésével vagy növelésével képes egy eszköz funciójának gyorsítására avagy lassítására, a világítástechnikában pedig a fényerő csökkentésére és növelésére.
A mozgásérzékelőkből az épületautomatizálásban 180 és 360 fokban "látó" berendezések vannak. A fejlettebb mozgásérzékelők egy gömbkoncetrikus észlelési területtel rendelkeznek. A 360 fokosakat a nagy zárt terek, folyosók világításaihoz, míg a 180 fokosakat a folyosók, garázsbeállók, kerti közlekedők stb. világításaihoz használjuk fel.
A gépészet a villamos installációk tervezését tekintve ugyan szorosan összefügg (mivel amely betáplálásra a gépészetnek szüksége van azt mi adjuk számára) de a hozzá tartozó szerelvényeket mindig a gépészeti szakág adja meg. Egyedi megrendelésekben előfordulhatnak gépészeti berendezések vezérléseit, de ezek általában valamilyen jeladón keresztül vannak csak kapcsolatban a gépészettel. Pl. PLC vagy relés szelep vezérlés, szint-nyomás érzékelés stb.
5) Kábelek, védőcsövek és tartószerkezetek
Úgy ahogy ez a szerelvényekről is elmondható a kábelek is a tervezési feladat egyedi igényeihez igazodnak. Az alkalmazási területekhez kell igazítani azok típusait és felhasználását, azonban a leggyakrabban használt típusok itt is ismeretesek.
- A világításokhoz 3x1,5 mm2 kábelt használnak (pl. NYM-J - beltéren; NYY-J kültéren, iparban)
- A dugaljak áramköreihez 3x2,5 mm2 kábelt használnak (ez minden olyan szerelvény esetében is igaz amelynek teljesítményszintje nem éri el a ~3,5 kW-ot)
- A háromfázisú berendezésekhez min. 5x2,5 mm2 kábelt használnak, nem igazán fordul elő olyan berendezés amely ennél a keresztmetszetél kisebb kábellel biztonságosan üzemképes lenne.
- Vezérlési kábelek (sokszínűségüket tekintve nagyon sok típust írhatnák ide, ezért egy aktuális témájú cikkben még visszatérek ide) Pl. ide tartozik az YSLY-J 2x0,75 mm2 kábel amely az alkonykapcsolás jelzőlámpájának "kigyújtására" szolgál, de ide tartozik egy összefüggő vezérlés kimeneti kábele 50x0,75 mm2 keresztmetszetben.
Folytatása következik...