#001
A magyar szabvány a tartalékvilágításokról az MSZ EN 1838-as szabványban ír bővebben. De mivel ez a portál a személy tapasztalatokat ihletett szolgálni ezért a szabványról majd később essék szó.
A szakmában a tartalékvilágításokat az épület installáció, ezen belül pedig a világítási installáció részének tekintjük. A normál, avagy üzemi világítás az épületek rendeltetésszerű világítását hivatott ellátni (...)
- Épületinstalláció: A világítási szerelvények, kábelek, vezetékezés, csatornák, védőcsövek stb. összefoglaló neve.
- Világítási installáció: A világítási rendszerek, világítótestek, azok energia ellátásának összefüggő rendszere.
- Normál, üzemi világítás: Az épület általános célú világítása, amely a mindennapos használat során adott időpontokat tekintve üzemben van.
pl. normál világításnak minősül a hálószobai ágy feletti kapcsolós lámpa is, azonban a hálózati aljzatba csatlakoztatott álló lámpa pedig még nem.
(...) azaz használata szinte mindennapos. A tartalékvilágítás ebből következően nem az üzemi világítási rendszer része, üzeme csak a normál villamos installáció funkciójának megszűnésekor válik fontossá. Azaz, ha valamilyen okból kifolyólag, hálózati kiesés (áramszünet) keletkezik a rendszerben.
Tehát az egyik legfontosabb dolog, hogy a tartalékvilágítás nem üzemi világítás, nem is lehet őt úgy kezelni mint egy állandó üzemű világítótestet!
A tartalékvilágítás mindig a menekülési útvonalat világítja meg. (...)
- Menekülési útvonal: Az épület vagy helység egy olyan útvonala, belső színtereit érintő szakasza, amelyen végighaladva az a leggyorsabban vagy éppen a legpraktikusabban elhagyható (üzemszünet, meghibásodás, veszélyhelyzet végett).
(...) A menekülési útvonalon tehát az épület rendeltetésétől függően tartalékvilágításokat, immáron így "biztonsági világításokat" helyeznek el biztonsági okokból.
A tartalékvilágítást a menekülési útvonalon való elhelyezést tekintve egyedig eseteket vizsgálhatunk.
1. példa: Adott egy egyenes folyosó a két végén ajtóval, a folyosó jobb oldalán pedig pl. irodákba nyíló helységek vannak amelyek csak a szóban forgó ajtókon keresztül hagyhatóak el.
Ebből levonhatóak az alábbi következtetések:
- A menekülési útvonal maga a folyosó lesz, a mérnöki "megengedett elhanyagolásban" a menekülési útvonal hosszának tekinthető annak nyers hossza.
- A menekülési útvonalra az oldalsó egy kijáratú helységekből ki kell jutni, így mikor a menekülő delikvens a folyosóra lép látható közelségben kell legyen egy a menekülési útvonalat jelző piktogram (fehér ember zöld alapon fehér lepedőt kerget amely élére vasalva száll a szélben).
- A menekülési útvonalra lépve láthatóvá kell váljon annak irányítása is. Azaz, a piktogramokat és függesztett piktogramokat (...)
- Függesztett piktogram: Olyan tartalék/biztonsági világítás amely nem a menekülési útvonalat körülölelő oldal fal mentén, vagy a falon helyezkedik el, hanem a folyosó mennyezetéről függesztve mutatja a menekülés irányát.
(...) is úgy kell elhelyezni, hogy a menekülő ember abból egyértelműen ki tudja találni, merre hagyhatja el a leggyorsabban az épületet .Megjegyzésként elmondható, hogy a leggyorsabb utat általában az épület ún. "Kiürítési terve" tartalmazza (ezt nem biztos, hogy így hívják nézzetek utána! :P ).
2. példa: Adott egy folyosó amely két végén ajtóval, a folyosó mindkét oldalán iroda be/ki járatokkal, azonban ennek a folyosónak több iránytörési pontja is van.
- Iránytörési pont: Ezek a menekülési útvonalak elágazásai, ha valaki pl. egy labirintusban halad, akkor sok olyan ponttal találkozik amikor választhat merre menjen. Ha végigment a labirintuson, akkor ha összegezzük azokat a pontokat ahol jobbra avagy balra ment megkapjuk az iránytörési pontok számát.
Ebből levonható következtetések:
- A menekülési útvonal tulajdonságai hasonlóak az egyenes folyosós példáéhoz, azonban kiegészítős elemként újabb tartalékvilágítások kerülnek majd a rendszerbe amelyek az iránytörési pontba érkezve megadják majd a helyes haladási irányt a meneküléshez.
Tehát a következő fontos dolog, hogy a tartalékvilágítás menekülési útvonalat(kat) világít amelyeken keresztül a rendeltetésszerű használattól eltérő esetben a leggyorsabban elhagyható az adott épület, helység stb.
A következő részben kerül a szabvány értelmezésre.
Jók legyetek!
Myth